1
Европейски съюз
2
3
3 1
4
5
6

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014–2020г.
Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони: Европа инвестира в селските райони!

 

Споразумение за изпълнение на Стратегия за водено от общностите местно развитие № РД 50-196/29.11.2016 г. за прилагане на подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие" на Мярка 19 "Водено от общностите местно развитие" от Програма за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020", Заповед № РД 09-713/26.09.2016 г. за одобрение на СНЦ "МИГ Лясковец - Стражица" на МЗХ, Заповед № РД 09-55/25.01.2017 г. за одобрение на общия размер на финансовата помощ по подмярка 19.4 "Текущи разходи и популяризиране на стратегия за ВОМР" и във връзка с изпълнението Наредба № 22 от 14.12. 2015 г. за прилагане на подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие" на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г

Настоящата статия се публикува в изпълнение на  проект „Партньорството като ключ към успеха“, Административен Договор №РД50-6/08.03.2024г., BG06RDNP001-19.607-0014-C01 за подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 - 2020 г., Процедура BG06RDNP001-19.607  с Бенефициент МИГ »Стамболово-Кърджали 54» и Партньор МИГ-Лясковец-Стражица.

Приключи изпълнението на проект проект „Партньорството като ключ към успеха“
 
Основната цел на проекта е свързана с насърчаване на различни форми на коопериране на бизнеса на територията на СНЦ „МИГ Стамболово-Кърджали 54“ и МИГ СНЦ "МИГ Лясковец - Стражица", за подобряване неговата ефективност, конкурентоспобност, въвеждане на иновации, достъп до финансиране и до пазари. Проектът е насочен към насърчаване на сдружаването в земеделския и извън земеделския сектор.
Обединяването на земеделските стопани в организации и групи на производители е механизъм, който цели да се постигне концентрация на произведената земеделска продукция, планиране и адаптиране на производството в съответствие с търсенето на пазара по отношение на качество и количество, намаляване на производствените разходи, увеличаване на договорната сила на производителите на селскостопанска продукция във взаимоотношенията им с търговци на едро и дребно и постигане на по-добра пазарна реализация. Клъстеризацията и сдружаването в извънземеделския сектор също са мощен двигател на новаторството, конкурентоспособността и устойчивото развитие на промишлеността и услугите. Засиленото им прилагане спомага за икономическото развитие на регионите, като увеличава благосъстоянието и трудовата заетост. Бизнес кооперирането и свързването в клъстери са инструмент за повишаване на конкурентоспособността и установяването на пазарно ориентирана и международно отворена бизнес среда чрез оползотворяване на ефектите от обединяването за увеличаване на производителността, по-ефективно използване на наличните ресурси, генериране на повече и по-добри работни места, навлизане на нови пазари и създаване на продукти и услуги с висока добавена стойност.
С реализираните дейности са постигнати следните цели на проекта, свързани с конкретните мерки за насърчаване на кооперирането:
- Направена оценка на нагласите и потенциала за сдружаване на териториите на двете МИГ;
- Извършено е целеполагане и систематизиране на действията за насърчаване на кооперирането, чрез разработване на програма за насърчаване на партньорствата и сдружаването на територията на двете МИГ;
- Предприети са действия за стимулиране на работата в мрежа и сътрудничеството чрез иновативен инструмент – интернет платформа, която ще информира и свързва заинтересованите страни в процеса на коопериране
- МИГ са насърчили  действията по коопериране чрез разработване на наръчник за бизнеса, промоционални събития, обучения и промотиране на резултатите от проекта.
Основните изпълнени дейности по проекта са: 
- Извършено Кабинетно проучване и анализ за възможностите за клъстеризация и сдружаване на територията на МИГ „Лясковец-Стражица“ и Социологическо проучване сред заинтересованите страни за възможностите за клъстеризация и сдружаване на територията на МИГ „Лясковец-Стражица“;
- Организирано и проведено е тридневно  промоционално събитие с тема „Териториалният клъстер като инструмент за успешно икономическо развитие“;
- Разработен есъвместен продукт „Наръчник на МИГ за подпомагане процеса на партньорство и сдружаване“;
- Организирани и провеждени са обучения за заинтересовани страни за процеса на коопериране, сдружаване и клъстеризация.
Проектът за вътрешно-териториално сътрудничество подпомогна териториите на МИГ за икономическо, социално и териториално сближаване. 
Премахването на бариерите и укрепването на сътрудничеството между МИГ-териториите в България винаги са били синоним на последващата национална, европейска интеграция и солидарност. 
Проектът има значителен принос за укрепване на целта на ЕС за териториално сближаване чрез интегриране на различни секторни политики в териториален мащаб. 
По време на партньорството се извърши работа в една мини -мрежа за дейности и комуникация, за едно учене между организациите една от друга. 
Мрежата между дната МИГ обхвана обмяна на резултати, опит и ноу-хау в между трите МИГ в селските райони, участващи в развитието на селските райони.
 Сътрудничеството в настоящия проект е коопериране, което ще се развие в нещо повече от създаване на контакти и изпълнение на дейности. Проекта за сътрудничество не е просто обмен на опит. 
 

Снимки

Актуални обяви