На 12 април 2025 година в град Лясковец се състоя Кръгла маса „Ползи от сдружаването за икономиките в селските райони“. Събитието е част от Форума на тема
„Териториалният клъстер като инструмент за успешно икономическо развитие“ по проект „Партньорството като ключ към успеха“.
Пред представители на местния бизнес и селско стопанство бяха представени ползите от обединяването на земеделските стопани в организации и групи на производители, който механизъм, цели да постигне концентрация на произведената земеделска продукция, планиране и адаптиране на производството в съответствие с търсенето на пазара по отношение на качество и количество, намаляване на производствените разходи, увеличаване на договорната сила на производителите на селскостопанска продукция във взаимоотношенията им с търговци на едро и дребно и постигане на по-добра пазарна реализация.
Акцент на кръглата маса беше представяне на ползите от бизнес сдружаването между фирмите.
Клъстеризацията е определена като процес на съвместно разполагане на фирми и други действащи лица в концентрирана географска област, коопериране около определена функционална ниша и установяване на тесни взаимовръзки и работни алианси за засилване на тяхната колективна конкурентоспособност. Тук са препоръчителни следните сдружения/клъстери: регистрирани като обединения по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, обединения/ консорциуми - дружества по смисъла на Глава XV от Закона за задълженията и договорите, юридически лица, регистрирани по Търговския закон.
В категория клъстери се включват обединения на предприятия, което може да включва и неправителствени, образователни и публични организации, имащи общи икономически интереси и/или обхващащи последователни нива във веригата на производство и реализация на стоки и услуги, с цел увеличаване на конкурентоспособността, бизнес развитието, административния капацитет и научноизследователския потенциал на членовете на обединението и на обединението като цяло.
Основната идея на клъстерите е да насърчават иновации, повишаване на конкурентоспособността и обмен на знания между участниците. Клъстерите улесняват иновациите чрез съвместна работа и обмен на знания и технологии. Чрез тях се осигуряват по-лесен достъп до специализирани умения и намаляват разходите за изследвания и разработки чрез колаборация с научни институции.
Консорциумите са временно обединение на няколко организации или фирми, които се събират за изпълнението на определен проект или цел, включително
В момента са особено популярни Консорциумите в строителния сектор за реализиране на големи инфраструктурни проекти.
Консорциуми в различни икономически сектори също са възможни на територията на МИГ за предоставяне на продукти, услуги и изпълнение на строителство, които включват предприятия с допълващи се ресурси и експертиза за изпълнение на конкретен проект или задание.
Тези обединения са особено полезни за мащабни проекти в строителството, инфраструктурата и технологиите, където сътрудничеството между компаниите позволява споделяне на рискове и ресурси. Консорциумите позволяват изпълнение на проекти, които биха били твърде големи или рискови за отделни компании. Този вид сътрудничество спомага за споделяне на финансирането, оборудването и специалистите, необходими за проекта.
Настоящата статия се публикува в изпълнение на проект „Партньорството като ключ към успеха“, Административен Договор №РД50-6/08.03.2024г., BG06RDNP001-19.607-0014-C01 за подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 - 2020 г., Процедура BG06RDNP001-19.607 с Бенефициент МИГ »Стамболово-Кърджали 54» и Партньор МИГ-Лясковец-Стражица.
Адрес на платформата: www. clusters.lagsk.eu